Goma – singur împotriva tutuLOR…

gomaNu mi-am propus să mă alătur taberei vânătorilor de greşeli din Istoria critică a literaturii române a lui Manolescu, însă întâmplător am dat şi eu peste una, aşa că o semnalez, mai ales că e legată de un episod (mărunt) de istorie literară, la care am fost părtaş. La pagina 1439, Manolescu aminteşte de un volum de scrisori al lui Paul Goma, Singur împotriva tuturor ; titlul e de fapt Scrisori întredeschise – Singur împotriva lor  şi a apărut la Oradea, în 1995, coeditat de revista Familia şi Editura Multiprint. Şi aici vine de se leagă episodul de care pomeneam. În calitate de editor al Multiprint, am colaborat la realizarea cărţii, în special pe partea de corectură şi tehnoredactare. Nemulţumit de titlul Scrisori întredeschise, dat de Goma, l-am contactat telefonic, propunându-i un nou titlu, Singur împotriva tuturor. Goma l-a modificat în Singur împotriva lor (evident, mult mai bun decât al meu), păstrând şi titlul iniţial. Confuzia lui Manolescu mi s-a părut amuzantă, festa pe care i-a jucat-o memoria mulându-se perfect peste povestea titlului cărţii lui Goma - motiv pentru care am şi relatat toată tărăşenia asta.

This entry was posted in Blognotes and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to Goma – singur împotriva tutuLOR…

  1. mircea says:

    un motiv în plus să credem că titlul propus de tine era mai aproape de adevăr./? :D

  2. Oau, ai vorbit cu Goma? Nu ţi-a declarat prietenie eternă, ca dup-aia să te înjure în cărţile lui, cum a făcut cu atâţia alţii (în special cu “Monicii”)? :)

  3. @Mircea: Mie tot titlul lui Goma îmi place mai mult.

    @Dan: A fost o discuţie mai mult tehnică. Mi-ar fi plăcut mie să mă înjure Goma :)

  4. adriang says:

    Mişto.
    Da’ lu’ Goma de ce nu i se (re)dă cetăţenia română în câteva zile, ca fotbalistului Max Nicu (născut şi crescut în Germania)?

  5. Flori Balanescu says:

    Cred ca dl Seres incerca sa sublinieze eroarea in care se afla Manolescu. Goma a fost chiar singur impotriva LOR, ceea ce nu prea ne convine azi noua, Tuturor… :D
    Paul Goma nu dobindeste cetatenia romana pentru ca nu a renuntat la ea, a obtinut-o in mod natural, prin nastere, deci nu are motiv sa inainteze o cerere. Statul roman l-a nedreptatit, statul roman sa repare!