Când am văzut pentru prima oară tramvaie circulând pe gazon, mi-am zis că visez. Dar nici prin vis nu mi-ar fi trecut prin cap că ideea asta se poate pune în practică şi la Oradea. Uite că se poate!
Cu prilejul simpozionului pe tema transportului în comun, organizat vineri de OTL, cu participare internaţională, a fost realizat un proiect-pilot pentru introducerea gazonului între şine, în staţia Cantemir din Nufărul. Ar fi grozav dacă, pe viitor, traversele cu pietriş ar fi acoperite de iarbă. Siemens-ul rulează grozav pe pajişte…

Excelent! Am rămas cu gura căscată!
Am mai vazut asa ceva in Brno…cred. Oricum, era in Cehia! Mi-a placut foarte mult! Nu credeam ca voi vedea si la noi!! Mai ales cu tramvaiele astea care lasa ulei peste tot si cu “muuuuuu” pe doua picioare care trec altal pe unde apuca!
Nu inteleg de ce a fost nevoie de gazon adus in punga, de ce nu era bun gazon plantat in pamant simplu ? trebuie platiti 10 – 15 muncitori de la o firma de amenajari pentru ca atatia erau la montat cateva zeci de metri patrati de gazon.
In Cracovia aveau pamant simplu + iarba normala cred eu mult mai eftin si mai usor de intretinut, dar nah… sunt bani la “bujet”.
La noi in primul rand este nevoie de sine de tramvai DREPTE si bine amortizate, apoi de chestii estetice, noi practic vopsim un gard ruginit si gaurit cu actiunile astea.
@enzo: Nu, noi practic comentam fara sa avem habar despre ce e vorba – si in general ca sa ne aflam in treaba. Gazonul e din “punga” pentru ca 1. vine iarna si 2. nu avea cum sa creasca peste noapte. Ceea ce se vede in imagini a fost realizat special pentru simpozionul OTL de saptamana trecuta, in scop demonstrativ, fiind vorba de un proiect care urmeaza sa fie pus in practica la anul.
hm… ” imagini special realizate pentru simpozion ” urmeaza sa lipim pere in plopi si frunze verzi asa mai spre craciun.
Ce rost are sa demonstram sau sa le aratam altora ceva ce prin vecini exista de ani buni? si oricum nu cred ca mascheaza cu succes liniile de tramvai drepte precum urina boului. Avem tramvaie de milioane de E pe niste linii de tramvai jenante, dar ar arata mai bine daca ar fi cu iarba verde scoasa proaspat din punga pe bani buni presupun.
Asta e o chestie care nu imi place deloc, facem din rahat “zbici” si mai vrem sa si puste…
Pingback: Groapa de gunoi Oradea | The Fuck U Award
@enzo et co: cat scandal puteti face pentru amaratul ala de gazon din punga. Unde erati cand se faceau “amenajari peisagistice” de miliarde in fata Bisericii cu Luna? Macar iarba asta verde are o noima si arata bine.
Heh… amenajari peisagistice; nu fac scandal spun doar ca se poate si altfel mai eftin si mai ‘eco’, nu sunt impotriva progresului dar daca tot il facem macar sa il facem cu cap, gandit pe termen lung pentru ca nu cred ca avem bani sa le tot amenajam si aranjam si reabilitam si asa mai departe.
Acelasi exemplu poate fi dat si cu asfaltarile – facem o strada calumea si in 2 saptamani vin cei de la canalizare sau electrica sau erdeeees ca or uitat un cablu si da-i cu picameru, pentru asemenea actiuni mi s-ar parea normal perceperea unor taxe pe masura si obligatia (nu doar pe hartie) de a lasa locul asa cum a fost gasit – proaspat asfaltat cu garantie pe ani de zile, pentru ca altfel construim un perpetuum mobile de facut bani din reamenajari pe banu’ public.
Nu sunt impotriva gazonarii liniilor de tramvai, dar mai intai sa le facem pe alea calumea, daca nu suntem in stare sa aducem pe cine e in stare dar sa le faca de sa nu ai treaba cu ele cel putin 10-15 ani si sa fie drepte ca lumina nu sa ma simt ca intr-o caruta in tramvai. Nu e logic ?
Enzo asta pare genul care vrea sa aiba mereu dreptate, in pofida evidentelor si a bunului-simt. Oricate replici ar primi vrea sa aiba ultimul cuvant. Punem pariu ca o sa-mi dea si mie replica?
Sa dea Domnu sa se puna iarba peste tot pe sine – sa punem si noi de un gratar
ai uitat sa zici ‘argumente’ , daca tot ai pomenit de bun simt.
ps: eu mi-as zice ca visez daca as vedea pe strada oameni cu privirea senina, tineri exprimandu-se citibil, soferi amabili lasandu-te sa treci, parcuri si zone verzi fara masini, peturi, pungi, deseuri, rahati de caine…